Governors

Chipping Norton School is fortunate to have a supportive and proactive Local Governing Board. Our LGB membership offers the school a variety of expertise, skills and abilities to draw upon to proactively support the school leadership in providing the best possible outcomes for students, parents and the community.

The Local Governing Board  usually meets four times a year with an elected Chair and Vice Chair. The Resources and Impact Committees meet once per term again overseen by a Committee Chair.  Each committee is populated with members from the LGB and will provide reports/recommendations to the LGB regarding pertinent school issues.

Full details of each Committee’s remit is available on this page or directly from the Clerk to Governors (please contact the school).

At every LGB and Committee meeting, a ‘Declaration of Pecuniary Interest’ is a standard agenda item and minuted accordingly.

Please contact the Clerk to Governors ([email protected]) if you require a copy of minutes of our meetings or any policy (including the Complaints Procedures).

Appointing Authority

  • Community governors are elected by the Local Governing Body
  • Staff governors are elected by school staff
  • Parent governors are elected by the parent community
  • LA governor is agreed by the Local Authority

Clerks to the Governors

The Governing Body

Name

Current Role

First Term 

Second term 

Pecuniary interests

Dr Mark Carpenter

Staff

28/11/17 – 27/11/21

28/11/21 – 27/11/25

None

Mr Barry Doherty

Ex Officio

n/a

n/a

n/a

Mrs Michelle Dix
(Vice Chair, SEN Governor)

Parent

01/10/18 – 31/09/22

01/10/22 – 30/09/26

None

Mrs Jill Judson
(PP Governor)

Community

07/09/16 – 06/09/21

07/09/2020-06/09/24

PECUNIARY INTERESTS

Relevant Business Interests: School Improvement and Leadership Consultant

Other educational establishments governed:

Trustee at Ridgeway Education, VC at Didcot Girls School

VC at Waddesdon CoE Secondary School

Date declared:

September 2023

Mrs Lynsey Jones
(Chair of Resources Committee)

Parent

10/12/23 – 09/12/27

None

Mr Greg Ledgard-Hoile (Chair)

Community

30/08/18 – 31/08/22

01/09/22 – 31/08/26

None

Mr John O’Brien

Parent Governor

01/01/2024 – 31/12/2028

None

Mrs C Mallalieu-Needle
(Safeguarding and Child Protection Governor)

Community

1/9/22 – 31/8/26

None

Mrs J Povey

(Attendance Governor)

Parent

1/9/22 – 31/8/26

None

Mr A Skinner
(Careers Governor)

Parent

01/09/2022 – 31/08/2026

None

Historical Governor Information

Mrs A Coombes (30.4.19-29.4.23)
 Mrs C Cutter (10.12.19-9.12.23)
 Dr L Monckton (10.12.19-9.12.23)

Governor Attendance 2023-2024

LGB

LGB 12.9.23

LGB 6.2.24

LGB 30.4.24

LGB 16.7.24

IMPACT

Impact 12.9.23

Impact 23.1.24

Impact 14.5.24

RESOURCES

Resources 3.10.23

Resources 30.1.24

Resources 12.3.24

Resources 21.5.24

Resources 9.7.24

Governor Attendance 2022-23

LGB Meeting Dates

13 September 2022

7 February 2023

28 March 2023

18 July 2023

Impact Committee Meeting Dates

13 September 2022

24 January 2023

2 May 2023

Resources Committee meeting dates

29 November

4 October 2022

29 November 2022

31 January 2023

14 March 2023

23 May 2023

11 July 2023